Nórsko, raj pre všetkých „istov“ :)

Naša prvá cesta s novo prerobenou vanderkárou smerovala do Nórska. Nórsko som prvý krát navštívil v roku 2009, s bratrancom, v kabíne jeho kamiónu, s bicyklom v úložnom priestore a bolo to najkrajších 5000 km, ktoré som dovtedy precestoval.

Keďže túto krásnu krajinu som túžil opäť navštíviť a ukázať ju aj svojim priateľom, cieľ našej cesty bol preto jasný. Vanderkáru sme naložili stravou na dva týždne, vyleštenými bicyklami, nafukovacím kajakom a vyrazili sme za dobrodružstvom. Cesta Poľskom a pár hodín prežitých na trajekte zo Swinoujscie do švédskeho Trelleborgu ubehlo rýchlo a už sme sa kochali výhľadmi na švédsku a nórsku prírodu. Tri dni, ktoré sme využili na spoznávanie Osla a Holmenkollenu, na bicykloch i na pešo, boli plánovaným osviežením a príjemným oddychom.

Po opustení Osla a presunutí sa do Národného parku Jotunheim nám počasie ešte prialo a dožičilo nám nádherné výhľady a super bajkovačku spojenú s kúpaním sa v ľadovcovom jazere, ktorého kryštálovo čistá voda mala príjemné 4 stupne, čo nám, v tom čase vrcholiacich horúčav na Slovenku, kdekto závidel 😉

I keď potom cesta do Bergenu bola celá upršaná, dážď nič neubral na kráse nórskych pohorí a najmä nórskych klenotov, vodopádov, priam naopak. To množstvo padajúcej vody, ktoré si našinec, ak ho nevidel na vlastné oči, len ťažko vie predstaviť, najmä ich veľkosť a hukot tej ohromnej vodnej masy, ktorá sa rúti z obrovských výšok dolu, nás vítalo bez typického množstva turistov a v spojení s prelievajúcimi sa hmlami bolo o to fotogenickejšie.

Potom nás už čakal len presun domov, ako inak, sprevádzaný nádhernými výhľadmi, častými zastávkami spojenými s kúpaním, člnkovaním a čilovaním pri dobrom obede a ešte lepšej káve pripravených z vlastných zásob. Jedno je isté, Nórsko je krajina priateľská pre všetkých kempistov, karavanistov, turistov, bicyklistov a iných „istov“ a každý vyznávač cestovania v pojazdnom obydlí si tam príde na svoje. Fotiek máme veľa, cestopisov s úchvatnými zábermi je plný internet, ale vlastná skúsenosť je neprenosná a na nezaplatenie. Tak neváhajte a skúste to aj vy 😊.

Miro a Lucia